Dojazd

SAMOLOT
Najszybszym i często najtańszym sposobem dotarcia na Costa Blanca jest samolot. Najbliższym nas lotniskiem jest Alicante (kod lotniska ALC). Z tak zwanych "tanich linii" ten kierunek opanował RYANAIR. Od kwietnia 2014 roku przewoźnik ten uruchomił nowe połączenie z Warszawy Modlina. Ryanair oferuje obecnie loty z następujących polskich miast: Krakowa, Katowic, Wrocławia, Modlina, Gdańska i Poznania. Od kwietnia 2015 z lotniska Warszawa-Chopin do Alicante będzie także można polecieć samolotami WIZZAIR. Jest również dobra wiadomość dla mieszkańców północnej Polski - od początku 2015 roku połączenie z Gdańska do Alicante będzie obsługiwał niemiecki przewoźnik AIRBERLIN. Ceny biletów oczywiście zależą od terminu i ulegają ciągłej zmianie więc gdy sprawdzamy cenę przelotu to następnego dnia może być wyższa, czasem dość znacznie. Jeśli nie wykupimy bagażu rejestrowanego (do 15 kg opłata ok. 120 zł), to w cenie biletu możemy zabrać ze sobą bagaż podręczny o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz dodatkowa małą torebkę 35 x 20 x 20 cm [dane z oficjalnej strony Ryanair, maj 2014].

samolot

SAMOCHÓD
Na wakacje do naszego apartamentu można dojechać z Polski własnym samochodem, trwa to jednak od 2 do 3 dni w każdą stronę. Przed wyruszeniem warto zaplanować trasę i ewentualnie zarezerwować sobie po drodze noclegi, gdyż jest do pokonania około 3000 km. Szacując koszty przejazdu nie zapomnijcie o płatnych autostradach we Francji (około 100 EUR w jedną stronę). Także w Hiszpanii wygodniej jest przejechać na południe częściowo płatną autostradą AP-7, która od francuskiej granicy zaprowadzi wprost do naszego apartamentu (koszt około 70 EUR). Z autostrady AP-7 należy zjechać zjazdem numer 763 oznaczonym "La Zenia, Orihuela Costa".

Ap-7 763 Ap-7 dojazd

Obowiązujące limity szybkości w Hiszpanii to: na autostradach 120 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, poza obszarem zabudowanym 90 km/h, na obszarze zabudowanym 50 km/h (chyba że znaki wskazują inaczej). Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy to 0,5 promila. Dzieci do lat 10 bezwględnie muszą być przewożone w odpowiednich fotelikach lub siedziskach. Auto powinno być wyposażone w odblaskowe kamizelki bezpieczeństwa w ilości przewożonych osób, 2 trójkąty bezpieczeństwa, koło zapasowe. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa zostały zaostrzone w maju 2014 r., podniesiono także wysokości mandatów karnych. Zarówno autostrady, drogi ekspresowe jak i lokalne są znakomitej jakości i dobrze oznakowane. Normalnie Policji nie widać na drogach i jeśli będziecie Państwo przestrzegać przepisów to prawdopodobnie nie będziecie mieli z nimi kontaktu.